Kupci i proizvoÄ‘aÄi su zaraćene strane. PotroÅ¡aÄ se trudi procijeniti ako će kupnjom proizvoda zadovoljiti svoje potrebe, a diler želi utrapiti muda pod bubrege, rog za svijeću ili politiÄku stranku pod bolji život.
Kako Äitati ambalažu proizvoda da biste kupili ono Å¡to želite?
Kada na pakiranju piÅ¡e domaće, to znaÄi da je omot zemljanih boja, s rustikalnim logotipom. Sa etikete, ispod natpisa “bakina tajna”, smije se izborano lice sijede starice. Sam proizvod je industrijski.
Originalni recept znaÄi neÅ¡to sasvim drugo: da isti kemijski bućkuriÅ¡ jede viÅ¡e generacija nesretnika. Osim ako se radi o proizvodima kao Å¡to je majoneza. U tom sluÄaju originalni recept kupce asocira na mast i kolesterol pa ga marketinÅ¡ki struÄnjaci brendiraju kao delikates, a za potroÅ¡aÄe zdrave hrane tu je i obavezna light verzija, s manje kalorija da možete jesti viÅ¡e.
Prirodno nije toliko slojevito; samo znaÄi da je cijena viÅ¡a nego inaÄe. Najskuplje ćete ipak proći ako kupujete organsku ili bio hranu, a iz ekoloÅ¡kog uzgoja ponekad znaÄi “proizvedeno u neuobiÄajeno loÅ¡im uvjetima“.
Jeste li u hladnjaku dućana primijetili divne rakove po smiješno povoljnoj cijeni? Ako ih bolje pogledate, vidjet ćete da se ne radi o pravim morskim životinjama, već o vegetarijanskom proizvodu s aromom raka. Napravljen je od smjese brašna i masti, vjerojatno s malo vapna za intenzivniji okus. Onda je oblikovan kao rak, obojan crvenom radioaktivnom bojom, a okus duguje umjetnoj aromi volovskog kopita.
Muljanje oko samog proizvoda je jednostavno i mogu ga raditi Äak i poÄetnici. Pravi majstori idu korak dalje: ono Äega uopće nema na popisu sastojaka naplaćuju viÅ¡e. Tako na policama dućana možemo naći negazirane, bezalkoholne sokove i vodu bez konzervansa, a vrhunac smisla za humor je kombinacija “prirodne arome, bez dodanih konzervansa” na simbolu kemijske strave i užasa – Coca Coli.
Dijetalno pakiranje je posebna stvar. Ono nastaje kada proizvoÄ‘aÄ Å¾eli naplatiti viÅ¡e pa smanji koliÄinu proizvoda i reklamira ga kao zdraviju varijantu.
Kad smo već kod zdravlja, slatki sokovi Äesto se opisuju kao osvježavajući, za vitalnost, a zbog dugaÄkog popisa vitamina, minerala i omega 3 kiselina zakljuÄit ćete da su zdraviji od voća. Istovremeno sadrže toliko Å¡ećera da ćete umjesto svježine prvih sat vremena osjećati anksioznost, a nakon toga ćete krahirati. Osim ako su bez Å¡ećera: tada će vam aspartam izazivati grÄeve u želucu.
Srećom, u sokovima ipak ima voća – etiketa kaže, minimalno 50%. Kako izgleda to voće? Ono je izmljeveno – zajedno s peteljkama, koÅ¡ticama, lišćem i kukcima. Zatim je kaÅ¡a koncentrirana, dehidrirana, rehidrirana i zapakirana.
Srećom, marketinÅ¡ka kreativnost ne staje samo na hrani. KliniÄki testirano je elegantan naÄin za reći “unajmili smo skupi institut da nam izdaju potvrdu o kvaliteti”.
U sluÄaju kada bi takav natpis izgledao smijeÅ¡no, kao na pasti za zube, vidjet ćete “naÅ¡u pastu za zube preporuÄuje 90% zubara”. To nije potpuna laž: oni jesu anketirali zubare koji su na pitanje “Å¡to mislite o pasti “MastoDont” rekli da je važno koristiti bilo koju, pa ni ta vjerojatno nije za Å¡kart. BaÅ¡ taj brend preporuÄuju jedino glumci odjeveni u bijele kute.
Kada neÅ¡to garantirano Äisti i najtvrdokornije mrlje, Å¡to to znaÄi? Da proizvod djeluje Äak i kada ga pogreÅ¡no koristite? Da praÅ¡ak za rublje možete vratiti ako vam odjeća nije bijela kao snijeg? Jedini uÄinak te rijeÄi je da viÅ¡e vjerujete oglaÅ¡ivaÄu. I to vam garantiram!
Jedan savjet za kraj. ÄŒuvajte se fraze novo i poboljÅ¡ano. Ako se zapletete u razmiÅ¡ljanje o logiÄkom smislu ove tvrdnje, psiha će vam se brže raspasti nego kada biste tražili odgovor na pitanje “Å to je bilo prije – kokoÅ¡ ili jaje?*”
* toÄan odgovor je “kokoÅ¡“. Tko kaže da se znanstvenici ne bave važnim stvarima?
darija
baÅ¡ tako,nažalost 🙁