Da nema vjeronauka, naÅ¡a djeca vjerojatno bi propala u kaljužu bluda, nemorala i razuzdanog sotonizma. Srećom, udžbenici za vjeronauk sadrže mnoge pouÄne priÄe iz davnih vremena, priÄe koje i tisućama godina kasnije obiluju korisnim savjetima.
Na slici vidite sken iz udžbenika, a ovdje je prijepis s komentarima.
Estera je bila židovsko siroÄe koje je živjelo u Perziji. Njezini roditelji, zajedno s mnogim drugim Izraelcima, odvedeni su onamo prije mnogo godina kao zatoÄenici.
Jednog su dana perzijski upravitelji, savjetnici i vojni zapovjednici doÅ¡li na dvor u Suzi na podulje blagdane. Kralj Ahasver želio ih je zabljesnuti svojim veliÄanstvom i bogatstvom. Posljednji tjedan zabave proveli su u slavljenju i ispijanju kraljeva vina.
Za sada je sve ok. Glavni ženski lik priÄe već je postavljen kao bijednica koja ne može puno oÄekivati od života, a glavni muÅ¡ki lik kao mužjaÄina koja loÄe s lovatorima. Već viÄ‘eno, ali neka bude.
Istodobno je i kraljica VaÅ¡ti priredila sveÄanost za žene koje su bile na dvoru. Posljednjeg dana sveÄanosti primila je kraljev poziv. Kralj, nepromiÅ¡ljen zbog vina, htio je pokazati njenu ljepotu muÅ¡karcima koji su bili s njim. Kraljica VaÅ¡ti se nije htjela osramotiti. Odbila je doći pred kralja.
Kralj se napio i radio budalu od sebe, a kraljica nije htjela sudjelovati u toj lakrdiji. Sasvim razumna odluka mudre žene. Kraljevo pijanstvo je samo diskretno spomenuto, no dobro se koristi kao opravdanje za njegovo buduće ponaÅ¡anje jer “nije znao Å¡to je radio”. Ženu to ne opravdava jer supruga treba imati razumijevanja prema porocima svog ljubljenog.
To je kralja razljutilo. Upitao je: “Å to uÄiniti s kraljicom koja se usuÄ‘uje biti neposluÅ¡na kralju?” Memukan, jedan od kraljevih mudraca, odgovorio je: “Kraljica VaÅ¡ti pogrijeÅ¡ila je ne samo protiv tebe, kralja, nego i protiv svakog graÄ‘anina u tvome carstvu. Kad Äuju za to, žene će u cijelom kraljevstvu postati neposluÅ¡ne svojim muževima. Zato otjeraj VaÅ¡ti od sebe i izaberi drugu kraljicu dostojniju od nje.”
Kralja je najviÅ¡e razljutilo Å¡to kraljica nije robot koji izvrÅ¡ava svaki njegov hir bez pogovora. Kao stereotipno muÅ¡ko, nije znao kako se nositi s emotivnim ispadom supruge. Mudrac mu je dao dobar savjet da se rijeÅ¡i nezgodne žene jer će u suprotnom imati feministiÄku revoluciju. U tom sluÄaju muÅ¡karci bi trebali nauÄiti kućanske poslove, a to nikako ne valja.
Ahasver je odmah posluÅ¡ao njegov savjet. MeÄ‘utim, nakon Å¡to se njegov gnjev utiÅ¡ao, postao je mrzovoljan zbog gubitka kraljice VaÅ¡ti. Zato su mu pomoćnici predložili: “Dovedimo najljepÅ¡e djevice iz tvoga carstva. Djevojka koja ti se najviÅ¡e svidi bit će kraljica umjesto VaÅ¡ti.” Savjet se dopao kralju.
Nakon Å¡to je Ahasver primio braÄni savjet od Äovjeka koji uopće nema veze s njegovim brakom, zavrÅ¡io je u nevolji. Gnjev mu se smirio Äim se otrijeznio, a onda se s pravom zapitao “A Å¡ta ću sad jebat’, Boga ti?!” Savjetnici su opet naÅ¡li rjeÅ¡enje: organizirat ćemo izbor za miss Perzije, a ti ćeÅ¡ zgrabiti najbolju. Već poÄinjemo spoznavati da su i tada mnogi muÅ¡karci bili emotivni invalidi, Å¡to je dobra (iako nenamjerna) pouka priÄe.
Neki Židov imenom Mordokaj Äuo je za kraljevu zamisao. Iako je Estera bila njegova nećakinja, odgojio ju je kao vlastitu kćer. Mordokaj je odluÄio da se i Estera prijavi na natjecanje.
Ovdje saznajemo da ljudi ipak nisu mogli raspolagati tuÄ‘im životima kako su htjeli. Samo ako se radilo o djeci. Mordokaj je shvatio da će udavanje djeteta za kralja biti dobar poslovni potez pa se prometnuo u svodnika i dijete odluÄio uvaliti olinjalom napaljeniku.
Svaka od tih djevojaka odlazila je pred kralja. Mnoge su zahtijevale dodatne ukrase i lijepu odjeću, ali ne i Estera. Upravo je jednostavnost istaknula svu njezinu ljepotu. Kad je kralj ugledao Esteru, zavolio ju je viÅ¡e od svih ostalih djevica. Na glavu joj je stavio kraljevsku krunu. Tako je siroÄe Estera postala kraljica Estera.
ZakljuÄak priÄe sadrži dobru pouku: ako želite naći muÅ¡karca svog života, u redu je da on ima prohtjeve i bira ženu koja zadovoljava sve njegove kriterije. Ako žena ima ikakve zahtjeve u odnosu na njega, tim gore po nju: odabrat će onu koja je zgodna, mlada, djevica… i zna gdje joj je mjesto.
Ali to nije sve! Iz skena vidimo i nekoliko lekcija za nas, ljude 21. stoljeća. Za roditelje tu je poruka: “Tko teži za pravdom i dobrohotnošću, nalazi život i Äast”. Stvarno? Esterina dobrohotnost nije joj dala dobar život nego ju je bacila u ruke bahatog pijanca koji svoju suprugu voli ponižavati pred svojom ekipom, a pritom je i Å¡krt.
Djeci se ta lekcija cementira u podsvijest s tri pitanja kojima se provjerava ako su savladala mudrost ove priÄe:
1. Tko je bila djevojka koja je bila siroÄe?
2. Å to je razljutilo kralja?
3. Zbog Äega je kralj izabrao Esteru?
Uz ovakve mudrosti, ne Äudi da ateiste krivimo za Domovinski rat.
1 Pingback