Medijsko zagađenje je svuda oko nas. Preplavljeni smo informacijama koje su u najboljem slučaju nekritički prekopirane, a u najgorem zlonamjerno usmjerene da bi nas držale na uzdi. Život je brz i nemamo dovoljno vremena za bitne stvari pa je najlakše vjerovati informacijama bez provjere.

Pogotovo ako nam se sviđaju.

Ipak, nije sve izgubljeno. Propagandne poruke možete razoružati ako znate u koje pretince nas mediji svrstavaju i kako djeluje psihološki utjecaj. Počnimo s upoznavanjem tri grupe potrošača medijskih poruka.

Zupčanik

Jeste li samo dio stroja? (ralphbijker/flickr)


Prva grupa su dileri dogme: desne, lijeve, korporativne, zdravstvene… Bez obzira kojoj grupi pripadali, oni strastveno Å¡ire poruku od koje će, ironično, netko drugi dobro profitirati. To je najjasnije u nedavnom slučaju NATO intervencije u Libiji. Saveznici su doÅ¡li po naftu, a naglaÅ¡avali su Gadafijevu brutalnost u odnosu na svoj narod. Kao reakcija na to, pojavile su se “ljevičarske” grupe čija retorika je zanemarivala nasilje diktatorskog režima i spominjala socijalnu sigurnost i besplatno Å¡kolovanje u Libiji.

Dileri dogme uglavnom se bave naglašavanjem vlastite vrijednosti i zlim namjerama suprotne strane. Vole da se nešto stalno događa, pod uvjetom da se ništa ne mijenja.

Druga grupa su paranoici koji razumiju beskonačnu igru dilera dogme. Počinju se informirati o načinu kako svijet funkcionira i u jednom trenutku informiranost prelazi u paranoju. Kada potres udari u Japanu, to nije zbog geoloških nestabilnosti već ih je udario američki sustav HAARP. Borba za prava homoseksualaca u stvari je program za kontrolu broja stanovnika na Zemlji. Fluor u vodi je alat za kontrolu populacije.

Paranoici nam mogu biti smiješni, no njihova sudbina je tužna. Dok vjeruju kako su informirani i otvorenog uma, u stvari žive u strahu i nesigurnosti. Ironija sudbine je što ta paraliza odgovara upravo dilerima dogme.

Treći put je najteži jer traži psihičku snagu i koncentriranost. Marketinški stručnjaci za svakoga imaju ladicu da bi vam prodavali proizvode. Čak postoji i ladica oni koji su cinični prema ladicama. Zato za početak trebate otkriti kojom dogmom se trenutno hranite.

Svoj pretinac je lako pronaći. Razmislite o tome koje teme vam se sviđaju, a koje smatrate društveno štetnim. Svima nama upravlja psihološki cenzor koji ima samo jedan posao: prihvatiti ono što se uklapa u naše stavove i odbaciti sve drugo. Zato obavite ovu inventuru jer je to prvi korak prema otvorenijem umu.

Pogotovo ako smatrate da već imate otvoren um.

Drugi korak je analiza propagande. Uzmite neki tekst koji se uklapa u vašu dogmu i proučite ga da otkrijete što autor želi da vjerujete. U svakom tekstu postoje dvije vrste podataka: psihološki trikovi i provjerljive činjenice (praktični primjer: tekst o Hillary Clinton).

Psihotrikovima se ne trebate opterećivati – samo pogledajte koliko ih ima jer je njihova količina obrnuto proporcionalna kvaliteti teksta.

Provjerljive činjenice su ono što vrijedi istražiti. Stavite sa strane sve podatke koje autor koristi i provjerite ih. Vrlo često ćete otkriti da autor koristi netočne informacije ili da ih oblikuje kako mu odgovaraju.

Sustavnom provjerom činjenica otkrit ćete istinu na drugoj strani barikade i, još važnije, laži na svojoj. Time ćete postati ne samo tolerantna osoba (jer tolerancija često znači tek da nećete na lomači spaliti one s kojima se ne slažete), već i čovjek koji potpuno prihvaća različite kulture i stavove.

U tom kompliciranom putu čeka vas još jedan veliki izazov. Ako si počnete laskati i pomislite da ste osviješteni, pametni, otporni na utjecaj, ponovno ćete postati diler dogme.

Još nekoliko primjera za analizu i širenje percepcije: