Nedavno je izaÅ¡la knjiga Toma Butler-Bowdona pod nazivom “50 klasika psihologije”. Ona na viÅ¡e od 300 stranica daje kratak pregled svake knjige, Å¡to je dovoljno da procijenite želite li je proÄitati. Iako knjiga ima svojih mana, preporuÄujem je svima koje zanima psihologija.
Knjiga je logiÄki podijeljena na nekoliko cjelina:
- PonaÅ¡anje, biologija i geni: istraživanje bioloÅ¡kih i genetiÄkih temelja ponaÅ¡anja
- Poniranje u nesvjesni um: snovi, podsvijest, intuicija
- Sreća i mentalno zdravlje: knjige o istraživanju sreće
- Zašto smo takvi kakvi jesmo: osobnost i samospoznaja
- ZaÅ¡to Äinimo ono Å¡to Äinimo: istraživanje ljudske prirode i motivacije
- Zašto volimo tako kako volimo: psihologija i patologija međuljudskih odnosa
- Kreativna moć i komunikacijske vještine: utjecaj, ljudski potencijali, karijera
Knjige su predstavljene na jasan i pitak naÄin. Na prvoj stranici imate nekoliko upeÄatljivih citata, sažetak u jednoj reÄenici i preporuku sliÄnih djela. Sljedećih nekoliko stranica ukratko nam predstavlja sadržaj knjige i njezin znaÄaj za psihologiju, a osvrt zavrÅ¡ava biografijom autora.
Velika prednost “50 klasika psihologije” je u tome Å¡to će poÄetnika upoznati s temeljima struke: “TumaÄenje snova” Sigmunda Freuda, “Arhetipovi i kolektivno nesvjesno” Carla Junga i “NaÄela psihologije” Williama Jonesa svakako vrijedi proÄitati.
Tu su i moderni klasici, “Utjecaj” Roberta Cialdinija, “Koju igru igraÅ¡” Erica Bernea i “ÄŒovjek koji je ženu zamijenio Å¡eÅ¡irom” Olivera Sacksa.
Nažalost, na popisu su se neizostavno naÅ¡le i neke knjige koje su popularne, mada bi se teÅ¡ko mogle svrstati u klasike. “Treptaj” Malcolma Gladwella, “Emocionalna inteligencija u poslu” Daniela Golemana i “Paradoks izbora” Barryja Schwartza su zabavni bestselleri, no smatram da im nije mjesto u klasicima struke.
U svakom sluÄaju “50 klasika psihologije” omogućit će vam da proÅ¡vrljate po idejama ove mlade znanosti. Kako neke od knjiga joÅ¡ uvijek nisu dostupne u prijevodu, ovo je zgodan naÄin da se upoznate s idejama autora koje ne možete Äitati na naÅ¡em jeziku.
Kao i svaka knjiga, “50 klasika psihologije” odražava svjetonazor autora pa će svaki ljubitelj psihologije popisu neÅ¡to dodati ili oduzeti. Ona nije knjiga koju bi svatko trebao imati u svojoj biblioteci, ali je vrijedi barem posuditi ili prelistati u knjižari dok nitko ne gleda.
mamlaz
Ne znam gdje bih ti postavio pitanje… 😉
Kakav je mentalni sklop ljudi koji stanu ukoso preko dva parkirna mjesta, izađu iz auta i odu svojim poslom?
SebiÄnost?
Egoizam?
Glupost?
ps. Jesam li poremećen zato Å¡to mi to smeta? 😀
Slaven Hrvatin
Nije glupost, samo sebiÄnost. Nije ih briga kako će njihovo ponaÅ¡anje utjecati na druge, a neki Äak i uživaju znajući da će smetati.
mamlaz
Ne mogu vjerovati da neki uživaju u tome. Ne vidim tu nikakvog zadovoljstva.
Ne brinu se da će im neko izgrecati auto ili razbiti retrovizor iz ljutnje?
😀