Kada val hladnoće zahvati neku državu, zanimljivo je pogledati kako se ona nosi s tom elementarnom nepogodom. ÄŒak i takve okolnosti nude nam priliku da prouÄavamo kulturalne razlike.
Sjedinjene Države
Kada zima hladnom rukom Å¡Äepi srce SAD-a, Amerikanci Äine ono u Äemu su najbolji: poÅ¡alju ekipu izvjestitelja na teren. JunaÄki novinari crvenih nosova intervjuiraju obiÄne Amerikance. Ekran prikazuje starijeg muÅ¡karca, nazovimo ga Joe, koji je zbog leda ostao bez tekuće vode. Da stvar bude gora, auto mu je okovan ledom, a živi u saveznoj državi koja je zabranila lance za snijeg, pa brine kako će doći do svoja tri posla.
Ipak, hrabri Joe ne oÄajava. Kabelska televizija mu joÅ¡ uvijek radi, a izvjestitelju optimistiÄno dobacuje “Nije dobro, ali barem ne živim u nekoj komunistiÄkoj ili teroristiÄkoj državici već u najboljoj državi na svijetu! Bog blagoslovio Ameriku!”
Nakon izvješća o Joeu slijedi topli prilog o ženki labradora koja je okotila maÄiće.
Japan
Pristojno ponaÅ¡anje Japanaca Äak i u najtežim trenucima imali smo prilike vidjeti kada su ih uzastopno razvalili potres, tsunami i havarija nuklearne elektrane. Radnici su posluÅ¡no obavljali svoje dužnosti, a njihova požrtvovnost bila je tolika da su gacali kroz radioaktivnu vodu zaÅ¡tićeni samo tankom plastikom. ObiÄni graÄ‘ani su se isto tako posluÅ¡no uputili prema dobro organiziranim centrima za pomoć unesrećenima.
SliÄan scenarij dogaÄ‘a se i u sluÄaju hladnog vremena: svi strpljivo Äekaju pomoć i sluÅ¡aju vlasti. Ali ima jedna stvar koja bi i najsmirenijem Japancu zakljuÄala krv u žilama. To ne bi bilo kada bi centar za prvu pomoć ostao bez toplih pokrivaÄa. ÄŒak ni kada bi ostao bez tople juhe ili drva za ogrjev. Ali uskratite Japancima pedofilske stripove i doći će do prosvjeda kakve Amerikanci iz Occupy pokreta ni u snu ne mogu zamisliti.
Rusija i države bivšeg SSSR-a
Nakon Å¡to su države bivÅ¡eg SSSR-a napustile zli komunizam, ubrzano su se poÄele približavati civilizacijskoj razini zapadnih demokracija. Gradovi su dobili bljeÅ¡tave dućane, meÄ‘unarodne biznismene, Coca Colu… i rastuću vojsku sirotinje bez doma.
Užasnu hladnoću praktiÄni Rusi zato ne doživljavaju kao problem koji treba rijeÅ¡iti uÄinkovitim sustavom zagrijavanja za sve graÄ‘ane. Ona im daje priliku za rjeÅ¡avanje mrtvog tereta: beskućnika, starijih, bolesnih, sirotinje… kao kada rijeka Nil poplavi okolna podruÄja i za sobom ostavi plodnu zemlju.
Kina
Kada hladni val zahvati Kinu, on je službeno nije zahvatio. Broj smrtnih žrtava hladnoće neće izaći u javnost, kineski Google će preventivno blokirati pretrage tipa “ledeni val u Kini”, a svi oni koji se usude reći suprotno, bilo to bloganjem, tvitanjem ili podizanjem snjeÅ¡ka pred kućom, bit će strijeljani.
Skandinavske zemlje
Ono Å¡to mi zovemo “sibirskim hladnoćama”, Nordijcima je “zimska svakodnevica”. Na kukanje južnijih susjeda oni samo slegnu ramenima i vrate se snimanju death metal albuma o novom ledenom dobu, prolijevanju nevine krvi i dolasku Antikrista.
Hrvatska
Hrvatima hladnoća izaziva opći kolaps sustava. OsnovnoÅ¡kolci se raduju snijegu i zatvorenim Å¡kolama. Odrasli se bave cvokotanjem, a vrijeme si krate drevnim hrvatskim hobijem: pronalaženjem država koje nisu kolabirale i kritiziranjem svojih institucija koje su, opet, “nesposobne i nespremne za trivijalne izazove”.
Italija
Talijanima je isto kao i Hrvatima, uz jednu važnu razliku. Umjesto da kukaju na institucije, oni se žale jer im se gel za kosu zaledio u tubi.
ana poprizova
Kako se to u Sarajevu radi 😉 http://www.sky.mk/scena/14351.html?task=view
Slaven Hrvatin
To je timski rad. 🙂
julka
u irskoj: zracni promet blokiran nakon sto su zaposlenici aerodroma metlom pokusali pocistiti snijeg sa piste… (proslogodisnji bozicni dozivljaj)
🙂
Slaven Hrvatin
Važna je inicijativa, a ne rezultat.