Vrag je donio šalu

Kako iskoristiti psihološke tehnike FBI-ja za poboljšanje života

Kada FBI treba pregovarati s otmičarima, na teren šalje iskusne pregovarače. Oni u radu slijede određenu skriptu koja im omogućuje pouzdano dobre rezultate. Taj niz koraka, od aktivnog slušanja i empatije do promjene ponašanja, može se primijeniti i na poboljšanje odnosa s ljudima do kojih nam je stalo.

Ili ako bismo htjeli da njima bude stalo do nas.

fbi

foto: cliff1066â„¢

1. Aktivno slušanje

Pod aktivnim sluÅ¡anjem često podrazumijevamo Å¡utnju, kimanje glavom, mrmljanje “aha, kužim” i neupadanje u riječ. Ako želite poboljÅ¡ati ovu vjeÅ¡tinu, isprobajte sljedeću tehniku. Dok sluÅ¡ate sugovornika, pokuÅ¡ajte zamisliti kako on doživljava te ideje ili dogaÄ‘aje, Å¡to osjeća i kako oni utječu na njegov život.

2. Empatija

Empatija prirodno proizlazi iz aktivnog sluÅ¡anja. Ona znači da razumijete osjećaje, misli, situaciju i motive druge osobe, a sve to bez prosuÄ‘ivanja je li to dobro ili loÅ¡e. Ako vam se po glavi vrzmaju misli “kako ona može živjeti na takav način, to je potpuno pogreÅ¡no”, trebali biste poraditi na empatiji jer je teÅ¡ko graditi kvalitetne odnose s ljudima koje osuÄ‘ujete.

Ako želite promijeniti ljude, najprije ih morate potpuno prihvatiti takve kakvi jesu. Ovo djeluje naopako, ali djeluje.

3. Povezivanje

Empatiju dajete drugima, a oni se zauzvrat povezuju s vama. Prva dva koraka su vaše investiranje u odnos, a faza povezivanja je kada druga strana osjeća potrebu uzvratiti istom mjerom.

To davanje uključuje da će vaÅ¡ sugovornik biti otvoren za vaÅ¡e prijedloge i ponude. U slučaju talačke krize ti će se prijedlozi vrtiti oko “daj taoce, ja ću tebi avion”, a u stvarnom životu mogu biti sve: od sitne usluge do stupanja u brak.

U fazi povezivanja obje strane ulažu trud kako bi riješile zajednički problem na uzajamno zadovoljstvo. Vrlo je važno da se koliko je moguće smanji podjela na pobjednika i gubitnika te da obje strane imaju osjećaj kako je suradnja dobra za njih.

Ovdje se krije jedna zgodna lekcija za sve koji su u dugim vezama. Ako ne poštujete prva dva koraka utjecaja, ne slušate i osuđujete ga, vaša zaslužena nagrada bit će hladnoća i nezainteresiranost za suradnju.

4. Utjecaj

Utjecaj, ili grubo rečeno “savjet”, u svakodnevnom životu uzimamo zdravo za gotovo. Ako zapodjenete razgovor sa slučajnim prolaznikom i ispričate mu neke od svojih problema, taj će vam neznanac bez problema ispaliti bar jedan savjet. Ako nemate sreće, ostatak razgovora provest će dijeljenjem savjeta na sve moguće teme.

Utjecaj je četvrti korak u komunikaciji i privilegija koju stječete dobro obavljenim poslom u prethodnim koracima. Kada ste odredili prioritete i ciljeve, imat ćete pravo iznijeti svoje prijedloge.

5. Promjena ponašanja

U ovom koraku druga strana će sprovesti vaše prijedloge i jedino što preostaje je procijeniti ako je sve pošlo kako treba. Ako nije došlo do promjene ponašanja, vjerojatno ste zgriješili tako da ste požurili kroz korake ili neke od njih preskakivali.

S utjecajem nema žurbe. Svaku brzopletost morat ćete platiti ponavljanjem posla, a ako FBI koristi ovaj slijed, znači da je ispravan.

Previous

8 znakova da ste preboljeli prekid veze

Next

7 mladih ljudi koji mijenjaju svijet

2 Comments

  1. Želim da pohvalim ceo sajt zbog mnogo kvalitetnih tekstova i zanimljivih informacija. Samo nastavite tako.

    Hvala na ovom korisnom tekstu. Ovi principi su sastavni deo Neuro lingvističkog programiranja (NLP), a čim ih i FBI koristi, onda imaju posebnu težinu 😀

    • Slaven Hrvatin

      Dobro primijećeno – NLP je dosta utjecao na mene. 🙂

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén