Jeste li već Äuli za Paretovo pravilo? Ono kaže da 80% rezultata na poslu postižete s 20% truda i vremena. Za preostale rezultate treba najviÅ¡e truda i upravo u tome se razlikuju oni koji su dovoljno dobri u svom poslu od onih koji su izvrsni.
Ako ste zaposleni, smatrajte se sretnim i nemojte se opuÅ¡tati. PoÅ¡to većina zaposlenih ulaže 80% truda, u sluÄaju otkaza ostat će oni koji daju mnogo viÅ¡e. Evo kako to možete postati baÅ¡ vi.
Pobijedite odugovlaÄenje
Svaki posao ukljuÄuje dvije vrste poslova: one koje morate obaviti Å¡to prije i one koje bi bilo dobro rijeÅ¡iti, no mogu priÄekati. PoÄnete li odraÄ‘ivati one za koje vas Å¡ef ne ganja, sigurno ćete dokazati da ste nezamjenjivi djelatnik, zjenica u oku svog nadreÄ‘enog.
Zato za poÄetak napravite popis svih tih nerijeÅ¡enih poslova i pored svakoga napiÅ¡ite tko bi ih mogao napraviti. Zatim ih dodijelite odabranom kolegi i pobrinite se da zadaci budu obavljeni pažljivo i kvalitetno. Ne oklijevajte koristiti prijetnje, ucjene i patetiÄnu kuknjavu! Na kraju samo trebate obavijestiti Å¡efa i preuzeti svu zaslugu za izvrÅ¡enje.
Usvajajte nova znanja
Znate li ljude koji se aktivno opiru savladavanju novih znanja? To su oni koji viÅ¡e vole komunicirati faksom nego e-mailom, dokumente vam dostavljaju mailom (jer moraju) i isprintano (da ne bi zapeli u bespućima interneta), a na reveru nose broÅ¡ u obliku pisaće maÅ¡ine. Takvim brontosaurima zajamÄena je karta za prvu sezonu reality showa “Tko će prvi dobiti otkaz?”.
Nemojte biti meÄ‘u njima; posvetite se cjeloživotnom uÄenju! Znanja koja vam trebaju su ona koja daju kompetitivnu prednost: tko u firmi vara suprugu i s kim, tko namjeÅ¡ta natjeÄaje svojim pajdaÅ¡ima, tko potkrada firmu i tko mu u tome pomaže.
Uz ovakve informacije ubrzo ćete postati nezamjenjivi.
Poboljšajte komunikaciju s kolegama
Svaka firma ima barem jednog mrkog, zlovoljnog, negativnog djelatnika kojemu sve i svatko idu na živce. Život je dovoljno depresivan da bi se družili s ljudima kojima nikad nije dobro pa ćemo takve ljude instinktivno izbjegavati. To ih vodi u izolaciju, a izolacija u poÄasno mjesto na listi za odstrel. Kome će nedostajati dežurni depresivac?
Zato navucite osmijeh, ispravite kiÄmu, otvorite usta i – lažite! Hvalite uspjeÅ¡nost kolega, frizure žena, figuru muÅ¡karaca, a sa Å¡efovima popustite sve koÄnice i prepustite se brutalnom ulizivanju. Moć komplimenta je toliko snažna da ih ne možemo zanemariti Äak ni kada znamo da sugovornik to uopće ne misli.
Tko može otpustiti djelatnika koji zna prepoznati vrijednost u drugima?
Budite toÄni
Nisu svi Å¡efovi loÅ¡i i ne pristupaju svi otpuÅ¡tanju radnika sa sadistiÄkom strašću. Kada treba srezati broj radnika, jer je tako lakÅ¡e nego smanjiti povlastice vlasnicima i direktorima, mnogi menadžeri osjećaju jad i grižnju savjesti pa si olakÅ¡aju duÅ¡u otpuÅ¡tanjem “loÅ¡ih” djelatnika.
NajlakÅ¡i naÄin da se kandidirate za otkaz je da redovito kasnite na posao. Svima se ponekad dogodi nezgoda zbog koje ne stignu na vrijeme, ali redovito kaÅ¡njenje samo je znak Å¡lampavosti i neozbiljnog odnosa prema poslu. Potrudite se dolaziti prije poÄetka radnog vremena, pogotovo zato Å¡to ćete tako ostvariti dvostruku dobit: djelovat ćete savjesno i moći ćete ranije prionuti poslu u fuÅ¡u.
Kultivirajte imidž savjesnog radnika
Iako je važan, pravovremeni dolazak na posao samo je jedna komponenta pravilnog upravljanja imidžem. Kada ste već uspješno stigli u firmu, vrlo je važno da djelujete zaposleno.
Ako vas kolega pita za pomoć, nemojte reći “nema problema, baÅ¡ nemam pametnijeg posla”. Ispravan je odgovor “mogla bih naći par minuta. O Äemu se radi?” Tako ćete se pobrinuti da vas ne gnjave viÅ¡esatnim zadacima, već samo onim Å¡to je najvažnije – i Å¡to najbolje izgleda pred upravom. Uvijek bolje izgledaju oni koji obavljaju velik broj triÄarija od onih koji u par mjeseci rijeÅ¡e samo jedan projekt, makar on promijenio budućnost tvrtke.
Kada trebate prolaziti hodnicima, nikada se nemojte sluzavo vući po podu! Stavite nekoliko praznih papira pod ruku i žustro marÅ¡irajte. Na pitanja kolega kako ste odgovarajte samo “uvijek neka hitnoća, po obiÄaju”.
ÄŒak i kada sjedite u uredu, nema opuÅ¡tanja! Pobrinite se da grijete stolicu duže od drugih i da svi za to znaju – ali diskretno. Tu i tamo spomenite kako ste “opet ostali nakon radnog vremena”, ali ne zato Å¡to vam je posao pretežak već zato Å¡to ste savjesni. To je uvijek plus za vaÅ¡u reputaciju uzornog radnika, a u miru i tiÅ¡ini lakÅ¡e ćete obavljati privatne projekte.
Masovno otpuÅ¡tanje Äesto djeluje kao nasumiÄan Äin. Ipak, ako pažljivo pogledate, u bilo kojoj ustanovi neki uspjeÅ¡no plivaju dok druge povuÄe prvi vir. Uz ove savjete oÄekuje vas sjajna budućnost uz minimalan trud.
Mamlaz
Skoro da je bolji otkaz, nego takvo ponaÅ¡anje na poslu… 😆
InaÄe, ponukan tvojim tekstom iz proÅ¡losti proÄitao sam knjigu “48 zakona moći” koja priÄa o neÄem sliÄnom…
No, stvarno u njoj ima i korisnih savjeta… :bandit:
Slaven Hrvatin
Zakoni moći su izuzetno praktiÄna knjiga, makar samo gledao oko sebe i prouÄavao ponaÅ¡anje ljudi. Ako ih kreneÅ¡ primjenjivati, ni Darth Vader ti neće biti ravan. 🙂
buba mare
Nije Äak Slaven niÅ¡ta puno ni pretjerao…
Doživjela ja masu toga na svojoj koži.
Svejedno, od ulizivanja mi se povraća, thanks, but no thanks…
Vrijedi u oba smjera. Mrzim ulizice. ÄŒim netko krene s komplimentima prvo se zapitam Å¡to hoće…
Slaven Hrvatin
Te uredske igre povremeno znaju biti zanimljive. S druge strane, one traže stalnu koncentraciju, a ima dana kada je to nemoguće.